Cerneala simpatica-Aforisme (35)

    1. Măgarul l-a făcut celebru pe Buridan. Fără el, filosoful ar fi fost un individ obscur.
    2. Mai bine înjuri decât juri.
    3. Maimuța imită omul sau omul imită maimuța? Greu de răspuns. Oricum, omul și maimuța nu se prea țin de mână.
    4. Marele paradox al naturii: inteligența e limitată, iar prostia infinită.
    5. Medicamentele sunt mai inteligente decât oamenii. Ele știu foarte bine unde să se ducă pentru ca să dispară suferința.
    6. Mediocritățile au avut o singură idee genială. Au inventat democrația.
    7. Mercurialul este un mercur retrograd. (din gândirea unuia).
    8. Mi-a foarte ușor să scriu o frază. E relativ ușor să scriu o propoziție. Mi-e aproape imposibil să scriu doar un cuvânt.
    9. Mi-e greu să-mi imaginez lumea fără fante, fisuri, găuri, crăpături. Nu de alta, dar cum ar mai avea loc trecerile?
    10. Minciuna se bazează pe memoria absolută a mincinosului și pe cea relativă a receptorului.
    11. Mintea nu poate fi închisă precum o ușă. Dar până și ușa trebuie din când în când deschisă.
    12. Modestia e arma deșteptului, nu a prostului. Pentru simplul motiv că un prost nu poate fi niciodată modest, pe când un deștept poate mima perfect oricând acest lucru, mai ales în societate.
    13. Mortul de la groapă, nu se mai dezgroapă. Nu vă bazați pe asta. Unii au pățit-o.
    14. Mulsul și tunsul sunt necesare, dar nu suficiente (din gândirea unui elev)
    15. Muntele e cel mai aproape de cer. Asta se știe. Dar, prin peșteri, e și cel mai aproape de inima pământului.
    16. Muntele poate fi și mușuroi, dar și Movilă. (din deviza Movileștilor)
    17. N-am cultivat mărimile, ca să nu le văd micimile.
    18. N-am înțeles de ce curentul alternativ e superior curentului continuu.
    19. N-am reușit să mă plictisesc niciodată. Poate că nu sunt destul de nobil pentru asta.
    20. N-am știut niciodată ce înseamnă „prieteni la cataramă”. Cred că se referă la anumite rotunjimi ale abdomenului.
    21. N-am știut niciodată cine e mai dinamic, trupul sau sufletul. Cred că până la urmă, depinde de fiecare.
    22. N-am știut niciodată dacă liniuța dintre anul nașterii și cel al morți e o cratimă, adică o liniuță de unire sau de despărțire. Sau, pur și simplu, viață…
    23. N-am știut niciodată dacă un curcubeu este stăpânul culorilor sau sclavul lor.

Lucian Strochi