Cerneala simpatica-Aforisme (33)

  1. Limitele sunt bune pentru că îți arată de unde să începi.
  2. Limitele umane sunt atât de mari, încât nimeni nu a reușit să transforme o floare de mină într-o floare vegetală sau un ibric într-un tigru.
  3. Liniștea e benefică, atunci când nu e asurzitoare.
  4. Lipitorile mă fascinează. Au 32 de capete, 10 stomacuri și 7 testicule. De unde atâtea virilitate? Și nu au depășit încă vârsta suptului…
  5. Litera are întotdeauna caracter. Omul, uneori.
  6. Litera e începutul și sfârșitul. Dar cu siguranță și mijlocul.
  7. Limita poate însemna atât o tristețe fără margini, cât și o bucurie infinită.
  8. Linxul e un râs mai științific.
  9. Litera e mai sigură decât cuvântul. Nu știu de ce, dar așa e…
  10. Literele se sudează în cuvinte, cuvintele se sudează în propoziții, propozițiile în perioade, și toate se sudează în idei. Dar numai omul poate suda ideile. Iată de ce omul este în același timp literă, cuvânt, propoziție, frază, perioadă, idee. Adică o sumă a lor.
  11. Locuia pe Insula Insultei. De aceea era mereu singur.
  12. Logica seminței e una singură : să se înmulțească. Dar așa cucerește natura.
  13. Lucrurile frumoase nu se ascund niciodată. Și totuși de cele mai multe ori sunt căutate să nu ascundă ceva vreo fisură, vreun defect de fabricație.
  14. Lucrurile nu au o valoare în sine. Dar depinde de tine dacă la dai valoarea adăugată.
  15. Lucrurile simple sunt incredibil de complexe. Încearcă să descifrezi o stâncă, să privești un pârâu, să asculți sunetele naturii și îmi vei da dreptate.
  16. Lumea ar fi mai adevărată dacă am avea doi ochi: cu unul să plângem, cu celălalt să râdem.

Lucian Strochi